Početkom mjeseca novembra 2015. godine, u izdanju Centra za napredne studije, iz štampe je izašla knjiga Uvod u teoriju ciljeva Šerijata.
Ova knjiga sastoji se od dvije knjižice koje je objavio International Institute of Islamic Thought (IIIT), a prijevod na bosanski jezik uradio je Šukrija Ramić:
1. Mohammad Hashim Kamali, Maqāṣid al-Sharī‘ah: Made simple, London -Washington, The International Institute of Islamic Thought, 2008. (Occasional Papers Series 13)
2. Jasser Auda, Maqāṣid al-Sharī‘ah: A Beginnerʼs Guide, (Occasional Papers Series), London – Washington, The International Institute of Islamic Thought, 2008. (Occasional Papers Series 14)
Teorija ciljeva Šerijata je, bez sumnje, ukorijenjena u tekstualnim normama Kurʼana i Sunneta, ali za njima se često traga i u okviru opće filozofije i ciljeva tih propisa, često iza samoga teksta. Fokus nije toliko na riječima i rečenicama teksta koliko na cilju i intenciji koji se zagovaraju i koji su podržani. Poredeći pravnu teoriju izvora iz uṣūl al-fiqha, maqāṣid aš-šarīʻa nisu opterećeni metodičkim tehnikalijama, niti literalističkim čitanjem teksta.
Mohammad Hashim Kamali
Ciljevi i intencije Šerijata objašnjavaju mudrost koja stoji iza propisa, kao što je podupiranje društvene kohezije, što je jedna od mudrosti koja stoji iza davanja zekata, dobročinstva prema komšijama i pozdravljanja ljudi selamom… Pristup utemeljen na konceptu maqāṣida posmatra pravne probleme na višem stadiju poimanja, i shodno tome, prevazilazi (povijesno) razilaženje između islamskih pravnih škola te podstiče naročito potrebnu kulturu pomirenja i mirne koegzistencije.
Jasser Auda
Knjigu u cjelosti možete preuzeti ovdje u PDF formatu:
Mohammad Hashim Kamali (r. 1944) generalni je direktor Međunarodnog instituta za napredne islamske studije (IAIS) u Kuala Lumpuru, saradnik je na Institutu za napredne studije u Berlinu, na kojem je prethodno bio gostujući profesor. Član je Jordanske kraljevske akademije nauka. Predavao je islamsko pravo na Međunarodnom islamskom univerzitetu u Kuala Lumpuru i bio je dekan Međunarodnog insituta za islamsku misao i civilizaciju (ISTAC) u Kuala Lumpuru. Bio je i konsultant UN-a za ustavne reforme na Maldivima i u Iraku. Član je različitih naučnih i stručnih tijela i odbora. Objavio je više naučnih knjiga iz oblasti islamskog prava, među kojima su: Principles of Islamic Jurisprudence (Petaling Jaya, 1999), Islamic Commercial Law (Cambridge, Islamic Texts Society 2000), A Textbook of Hadith Studies (Islamic Foundation, UK, 2005), Uvod u šerijatsko pravo (Centar za napredne studije i El-Kalem, Sarajevo, 2008).
Jasser Auda (r. 1966) izvršni je direktor Instituta za pručavanje maqāṣida u Londonu i gostujući je profesor islamskog prava na Univerzitetu Carleton, Kanada. Jedan je od osnivača Međunarodne unije islamskih učenjaka i član Evropskog vijeća za fetve te član Indijske islamske akademije za fikh. Bio je profesor na Univerzitetu Waterloo, te na Aleksandrijskom univerzitetu, Katarskom univerzitetu i Američkom univerzitetu u Šardži. Osnivač je i prvi direktor Centra za filozofiju islamskog prava u Londonu. Bio je i suosnivač i zamjenik direktora Centra za islamsko pravo i etiku u Dohi. Objavio je, između ostalih, sljedeće knjige: Intencije Šerijata kao filozofija islamskog prava: sistemski pristup (Sarajevo, El-Kalem i Centar za napredne studije, 2012), Fiqh almaqāṣid: ināṭa al-aḥkām al-šar‘iyya bi maqāṣidiha (Herndon, IIIT, 2008).
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.