Teorija islamske umjetnosti: estetski pojam i epistemička struktura
Idham Muhammad Hanash
Krajem 2018. godine, u izdanju Centra za napredne studije iz štampe je izašla publikacija Teorija islamske umjetnosti: estetski pojam i epistemička struktura autora Idhama Muhammada Hanasha. Ona predstavlja bosanski prijevod djela The Theory of Islamic Art: Aesthetic Concepts And Epistemic Structure koji je pripremila A. Mulović.
Božije jedinstvo kao princip ljepote možda je najčistiji izraz islamskog umjetničkog iskustva i onog što ono slavi. Zašto se islamska umjetnost razvijala tako kako se razvijala, kakve je oblike poprimala, kakva je logika u njenoj osnovi? Kakvu poruku muslimanski umjetnik pokušava prenijeti, kakvu emociju nastoji pobuditi? Ovaj rad na islamsku umjetnost gleda kao na predmet arheoloških istraživanja, a na njen razvoj kao na dio historijskih istraživanja umjetnosti u širem smislu. Istovremeno, on utire put jednom epistemološkom pomaku: od posmatranja islamske umjetnosti kao materijalnog pojma, koji se odnosi na lijepe raritete i relikte koji su izrasli iz islamske kulture i umjetničke kreativnosti, ka teorijskom pojmu koji se vezuje uz princip, svjetonazor, teoriju i metod.
***
Ovaj rad objavljen je da proširi diskurs i podigne svijest o pitanju islamskog umjetničkog izraza i njegovih konačnih ciljeva i zadataka. Tema je, bez sumnje, specijalistička, ali nadamo se da će većina i općeg i stručnog čitateljstva imati koristi od ponuđenih gledišta i istraženih obuhvatnih pitanja.
Idham Mohammed Hanash (r. 1961) predsjednik je Naučnog vijeća Fakulteta za islamsku umjetnost i arhitekturu na Međunarodnom univerzitetu za islamske nauke u Jordanu. Bavi se proučavanjem arapske kaligrafije, njezinih umjetničkih potencijala i vrednovanja. Napisao je nekoliko knjiga iz ove oblasti, među kojima se izdvajaju: Arapska kaligrafija u osmanskim dokumentima (Aman, Dar al-Minhadž, 1997), Arapska kaligrafija i pitanje umjetničke terminologije (Kuvajt, Revafid, 2008) i Teorija islamske umjetnosti: Estetski pojam i epistemička struktura (Herndon, IIIT, 2017).
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.