Centar za napredne studije predstavlja rad (ocassional paper) Tedždid, islah i civilizacijska obnova u islamu (Tajdīd, Iṣlāḥ and Civilisational Renewal in Islam) autora Mohammad Hashim Kamalija. Bosanski prijevod je pripremila A. Mulović.
Glavna tema ovog rada jeste civilizacijska obnova kao integralni dio islamske misli. U radu se analiziraju značenja, definicija i porijeklo tedždida i islaha, njihova veza s idžtihadom te način na koji se oni manifestiraju u djelima i dostignućima predvodnika islamske misli, tokom historije islama. U radu se, također, daju formule i smjernice za tedždid koje bi trebalo da usmjeravaju savremene muslimane ka ostvarenju harmonije među civilizacijama i njihove saradnji za opće dobro.
***
Ovaj rad sastavljen je od dvaju dijelova, a prvi čini analiza tedždida, njegova definicija i djelokrug, njegovi tekstualni izvori i utjecaj skolastičkih promjena na njega. Drugi dio okreće se islahu, u vezi s islamskim preporoditeljskim pokretima, interakcijom i odgovorima na zapadnu modernost i sekularizam.
***
Historiju islamske misli obilježila je jedna neprekinuta tradicija unutrašnje revitalizacije i reforme, ugrađena u principe islaha i tedždida. Njen krajnji cilj bio je uskladiti postojeću stvarnost i društvene promjene s transcendentnim i univerzalnim standardom Kurʼana i sunneta, a kroz proces obnove i reforme. Tradicija islaha i tedždida je, stoga, dosljedno preispitivala muslimanski status quo i podsticala novu interpretaciju Kurʼana i sunneta.
Mohammad Hashim Kamali (r. 1944) generalni je direktor Međunarodnog instituta za napredne islamske studije (IAIS) u Kuala Lumpuru, saradnik je na Institutu za napredne studije u Berlinu. Član je Jordanske kraljevske akademije nauka. Predavao je islamsko pravo na Međunarodnom islamskom univerzitetu u Kuala Lumpuru i bio je dekan Međunarodnog instituta za islamsku misao i civilizaciju (ISTAC) u Kuala Lumpuru. Bio je i konsultant UN-a za ustavne reforme na Maldivima i u Iraku. Član je različitih naučnih i stručnih tijela i odbora. Objavio je više naučnih djela iz oblasti islamskog prava među kojima su najistaknutija: Uvod u šerijatsko pravo (Sarajevo: Centar za napredne studije i El-Kalem, 2015), Principi islamske jurisprudencije (Sarajevo: Centar za napredne studije, 2017).
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.