Sloboda vjere na radnom mjestu u Sjedinjenim Američkim Državama
Emir Kovačević
Krajem decembra 2015. godine iz štampe je izašla publikacija autora Emira Kovačevića pod naslovom Sloboda vjere na radnom mjestu u SAD u izdanju Centra za napredne studije.
Cilj ove publikacije je da se predstave pravni okvir, institucije nadležne za sprovođenje zakona i najvažnije presude koje se odnose na zaštite slobode na radnom mjestu u SAD-u. Također, namjera je da se predstave prava i obaveze kako poslodavaca, tako i uposlenika u skladu s tim pravnim izvorima. Vjerski konflikt na radnom mjestu može nastati u različitim kontekstima kao što je npr. zahtjev radnika da prisustvuje vjerskom obredu, da nosi vjersku odjeću, ili da ima neko od vjerskih obilježja ili neki drugi vid ponašanja koji zahtijeva njegova religija. Religija se u SAD-u ne tretira samo kao status, kao što su rasa ili spol, nego i više od toga, jer zakoni u SAD-u štite ne samo vjersko vjerovanje nego i vjersku praksu, tj. štiti se i sve ono što zaposlenik može raditi u skladu sa svojom religijom.
Kada se pojavi vjerski konflikt (sukob između radnih obaveza i vjerovanja ili vjerske prakse zaposlenika), od poslodavca se može zatražiti da izvrši razumnu prilagodbu, tj. da uskladi radne obaveze s vjerovanjem ili vjerskom praksom zaposlenika. To naravno otvara nova druga pitanja. Kada? Kako? Na čiju inicijativu? Po kojoj cijeni?
Ova knjiga predstavlja primjere koji će dati odgovore na ova pitanja. Bosna i Hercegovina je u fazi iznalaženja svog modela sekularne države i bilo bi nam drago kada bi ova knjiga inicirala da BiH preuzme neka od dobrih rješenja o zaštiti slobode vjere iz SAD-a. Knjiga je posvećena svim zaposlenicima kojima je na bilo koji način uskraćeno pravo na slobodu vjere.
Iz Uvoda
Kompletnu publikaciju u PDF formatu možete preuzeti OVDJE.
Emir Kovačević rođen je 1961. godine u Banovićima. Pravni fakultet završio je u Sarajevu, a u istom gradu 1999. godine otvara i advokatsku kancelariju. Ispred Islamske zajednice u BiH aktivno je angažiran u radu Međureligijskog vijeća u BiH. Kao koordinator pravne ekspertne grupe Međureligijskog vijeća radio je na izradi nacrta Zakona o pravnom statusu crkava i vjerskih zajednica u BiH i Zakonu o zabrani diskriminacije. Autor je knjige “Sloboda vjere u presudama Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu” koja je objavljena 2013. godine u izdanju Friedrich Naumann Stiftung. Objavio je više radova na temu slobode vjere u časopisima i novinama: Pravna misao, Preporod, Novi Muallim, Glasnik IZ, Religijski pogledi.
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.