Sistemski potres i borba za svjetski poredak, Ahmet Davutoğlu (analitički sažetak)
Emir Hadžikadunić
Centar za napredne studije sa zadovoljstvom predstavlja analitički sažetak publikacije Sistemski potres i borba za svjetski poredak (autor Ahmet Davutoğlu) iz pera Emira Hadžikadunića.
O KNJIZI
Knjiga Ahmeta Davutoglua Sistemski potres i borba za svjetski poredak dolazi u vrijeme još jednog geopolitičkog potresa, ovog puta na evropskom kontinentu, na kojem je konvencionalni rat do jučer bio nezamisliv. Njena temeljna teza je da svaki međunarodni sukob sadrži sjeme za novi međunarodni poredak, kao što svaki poredak sadrži sjeme za novi sukob.
Kombinacija intelektualnog i profesionalnog omogućava nezaboravno čitateljsko iskustvo protkano trenucima u kojima su ideje o vanjskoj politici profesora Davutoglua bile testirane na stvarnoj međunarodnoj sceni na visokom ili najvišem diplomatskom nivou niz godina dok je autor obnašao dužnosti vanjskopolitičkog savjetnika, ministra vanjskih poslova ili premijera Turske. Na tim temeljima, Davutoglu nudi sistemsku analizu problematičnih odnosa u svijetu na trima međusobno povezanim nivoima – međunarodnom, regionalnom i državnom – ali nudi i konkretne prijedloge za drugačije odnose, stvarajući u isto vrijeme koherentno jedinstvo prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.
Rad je namijenjen globalnoj čitalačkoj publici, najviše stručnoj javnosti iz oblasti geopolitike, ali može biti od velike koristiti za lokalnu ili regionalnu javnost koja želi najbolji mogući uvid u geopolitičku trusnost Bosne i Hercegovine i Balkana. U tom smislu zanimljiv je dio koji objašnjava liniju razdvajanja dviju tektonskih ploča unutar evropskog subsistema. Prema autoru, ta problematična linija ne ide samo istočnom Evropom (Donbas, Krim, Abhazija, Osetija i Nagorno-Karabah), nego zahvata i područje Balkana (BiH i Kosovo). Taj prostor karakteriše “era produženog primirja”, u kome sukobljene strane ne vide korist od nastavka neprijateljstva u datim okolnostima čekajući povoljnije prilike za prekid primirja i vraćanje nasilju, što se u slučaju Donbasa i Nagorno-Karabaha već desilo.
Publikaciju u PDFu u cjelosti možete preuzeti ovdje:
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.