Rasprave o vjerskom diskursu, politici i obrazovanju
Abdulhamid Ebu Sulejman
Krajem 2018. godine, u izdanju Centra za napredne studije iz štampe je izašla publikacija Rasprave o vjerskom diskursu, politici i obrazovanju (Izbor tekstova) autora Abdulhamida Ebu Sulejmana. Tekstove su odabrali i preveli Munir Mujić, Amrudin Hajrić i Aid Smajić.
Izabrani tekstovi tretiraju pitanja savremenog islamskog diskursa, nasilja i vođenja političke borbe u islamskoj misli kao i poziva na revitaliziranje univerzitetskog obrazovanja u muslimanskom svijetu dajući primjer Međunarodnog islamskog univerziteta u Maleziji.
***
Od muslimanskih učenjaka, intelektualaca i onih koji se bave pitanjima obrazovanja, odgoja i kulture očekuje se da naprave jednu sveobuhvatnu i ozbiljnu analizu u okviru koje će se iznova pozabaviti pitanjima što se tiču savremene islamske kulture, mišljenja, te polazišta i oblika diskursa koji pripadaju toj kulturi.
***
Vrlo je značajno shvatiti da će se stabilnost islamske društvene zajednice i uspjeh reformističkih pokreta u njoj realizirati samo kroz formiranje mentaliteta društvene zajednice i njenog sistema koji se zasniva na međusobnom savjetovanju te privrženosti civiliziranim miroljubivim metodama kao načelu u političkom zalaganju za promjene i reforme.
***
Obrazovanje napreduje u slobodnom, demokratskom i pravednom društvu. Međutim, politički pejzaž muslimanskog svijeta još uvijek otežavaju različiti fakori. Sve dok odlučno ne uklonimo barijere slobodnom istraživanju, malo je nade za obrazovnu renesansu u našim društvima. Zbog toga je svaka inicijativa unapređenja obrazovne dinamike u muslimanskom svijetu i njegovo usklađivanje sa svjetskim standardima vrijedna hvale.
Abdulhamid Ebu Sulejman rođen je u Mekki 1936. godine. Ekonomiju je završio na Kairskom univerzitetu 1963. godine a međunarodne odnose doktorirao 1973. godine na Univerzitetu Pensilvanija u Filadelfiji, SAD. Između ostalog, bio je generalni sekretar Svjetskog foruma islamske omladine (Nedwa), predsjednik i jedan od osnivača Međunarodnog instituta za islamsku misao (IIIT), Fondacije za razvoj djeteta, Asocijacije muslimanskih naučnika društvenih nauka (AMSS) u Sjevernoj Americi te Američkog časopisa za islamske društvene nauke (AJISS). Rektor Međunarodnog islamskog univerziteta u Maleziji je bio u periodu 1988-1999. godine kada je ovaj univerzitet otvorio vrata bosanskim studentima.
Napisao je više knjiga i studija o reformi islamskoga mišljenja od kojih izdvajamo: Ekonomska teorija islama (1960), Islamska teorija međunarodnih odnosa (1973), Kriza muslimanskog mišljenja (Sarajevo, 2004), Nasilje i upravljanje političkim sukobom u islamskom mišljenju (2002), Bračne nesuglasice (Sarajevo, 2009) i Kriza islamske civilizacije (Sarajevo, 2010).
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.