Psihosocijalni izazovi za budućnost braka i porodice
Selvira Draganović
Centar za napredne studije sa zadovoljstvom predstavlja publikaciju Psihosocijalni izazovi za budućnost braka i porodice autorice Selvire Draganović.
U teorijskom dijelu knjige možemo naći vrlo interesantna saznanja u oblasti psihologije porodice, psihologije braka, mentalnog zdravlja, kliničke psihologije i psihologije ličnosti. To je jedan kompleksan set saznanja koji nam pomažu da shvatimo na koji način lične privrženosti i osobine ličnosti unosimo u bračne odnose kao ključne faktore u kreiranju bračnog ne/zadovoljstva te osnova psihosocijalnog i emocionalng blagostanja kao i psihosocijalne i emocionalne interakcije. Ova saznanja imaju i svoju praktičnu vrijednost u razumijevanju bračnih odnosa kao i u procesu bračnog savjetovanja i terapije kada bračni odnosi ne donose sreću i zadovoljstvo u bračnoj zajednici.
Dodatna vrijednost ove knjige je što otvara pitanje i daje analizu proširirene definicije i poimanja porodice u novom kulturološkom i socijalnom kontekstu i povezuje ta poimanja sa poimanjem braka i uspostavljanja drugačijih, manje tradicionalnih bračnih odnosa.
Prof. dr. Senija Tahirović
Katedra za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici
Ne/prilagođenost bračnih partnera, ne/kvaliteta međusobne komunikacije i interakcije te ne/adekvatno suočavanje sa stresnim situacijama i mentalno zdravlje supružnika pod utjecajem je tipa privrženosti, ličnosti i lokusa kontrole. Dakle, ova knjiga može poslužiti stručnjacima u polju porodičnog i bračnog savjetovanja i psihoterapije. Pored toga ona može poslužiti i kao preporuka za osmišljavanje programa i sadržaja predbračnog savjetovanja i pripreme za brak.
Autorica razmatra i percepciju današnje porodice koja se znatno promjenila u odnosu na tradicionalnu kada se smatralo da je porodica stalna jedinica sastavljena od bračnog para i djece. Pojave kao što su razvodi, samohrane obitelji, suživot, zaposlene majke, zamijenjene uloge majke i oca su znakovi kako je vrijeme da se dosadašnja uvjerenja napuste.
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.