Početkom 2019. godine, u izdanju Centra za napredne studije, iz štampe je izašla publikacija Preispitivanje reforme u visokom obrazovanju: od islamizacije ka integraciji znanja autorā Ziauddina Saradara i Jeremy-ja Henzell-Thomasa. Ona predstavlja bosanski prijevod djela Rethinking Reform in Higher Education: From Islamization to Integration of Knowledge koji je pripremio Munir Drkić.
Ovaj projekat reforme generalno predstavlja promjenu paradigme u perspektivi kojom upravljaju značajna razmatranja, uključujući i samu svrhu obrazovanja. On može zahtijevati reformiranje postojećih naučnih disciplina, izum novih, kao i djelovanje u skladu s trenutnim znanjem (ili znanjima) i diskursima ozbiljno uzimajući u obzir etičke i duhovne norme muslimanskoga društva, vodeća načela pod kojima ono djeluje i razvija se, a koja zauzvrat određuju ishodišnu osnovu njegove naravi i duhovnog identiteta. Umjesto da stvara podjele, reforma visokog obrazovanja prepoznaje pluralnost i raznolikost modernoga umreženog svijeta i teži ka tome da zamijeni jalove i uniformirane pristupe znanju širim i kreativnijim razumijevanjem stvarnosti u različitim podnebljima i različitim kulturama. Umjerenost, ravnoteža i učinkovita komunikacija glavne su osobine temeljne filozofije.
***
Institucije visokog obrazovanja ne idu ukorak sa savremenim svijetom i davno su prošli dani kada su bile istinski savremene. Postoji hitna „potreba da se izmijeni obrazovna paradigma“ jer se „cijeli svijet susreće s ekonomskim, tehnološkim, društvenim i ličnim izazovima kakvi nisu postojali u prošlosti“, a visoko obrazovanje jednostavno nije spremno suočiti se s tim izazovima.
***
Imamo veliku potrebu za razvijanjem ljudskog kapitala, promoviranjem kreativnosti, prilagodljivošću i imaginacijom; potreba za obrazovanjem koje će promovirati „razumijevanje kulture i uliti altruizam“, usmjeriti pažnju na vrijednosti, etiku i moralnu dimenziju znanja, te „promišljati dugoročno“.
***
Kralj je mrtav: „Islamizacija znanja“, kao i većina ideja, kreće dalje. Ona je bila proizvod svoga vremena i konteksta. Međutim, ostavila je naslijeđe: ako ništa, u artikulaciji briga o turobnom stanju muslimanske misli i obrazovanja, skretanju pažnje na eurocentričnu narav društvenih nauka i proglašavanju prvih principa. Idemo dalje s „integracijom znanja“. Neka dugo živi kralj. Nadamo se da je novi kralj propisno odjeven.
Ziauddin Sardar je direktor Centra za postnormalnu politiku i studije budućnosti i glavni urednik tromjesečnog časopisa Critical Muslim. Njegovo polje interesovanja uključuje muslimansko mišljenje, studije budućnosti, filozofiju znanja i nauke i kulturološke studije u najširem smislu.
Autor je brojnih knjiga, naučnih radova, eseja, kritičkih članaka i rasprava, kao i novinskih kolumni i televizijskih emisija. Dosada je objavio ili priredio, sam ili u koautorstvu, preko 35 veoma zapaženih knjiga.
Jeremy Henzell-Thomas je naučni saradnik Centra za islamske studije na Univerzitetu Cambridge i izvršni urednik časopisa Critical Muslim.
Bio je član izvršnog odbora Udruženja naučnika muslimana u društvenim naukama (AMSS UK), te prvi predsjedavajući Foruma protiv islamofobije i rasizma (FAIR). Osnivač je i izvršni direktor fondacije Book, organizacije koja surađuje s partnerskim institucijama u Velikoj Britaniji i SAD-u kako bi poboljšala razumijevanje islama na Zapadu.
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.