Hamid Dabashi (Ahzvan, Iran, 1951) predaje iranske studije i komparativnu književnost na Columbia Univerzitetu u New Yorku. Jedan je od osnivača Instituta za komparativnu književnost i društvo, Palestinskog filmskog festivala i Centra za palestinske studije na istom univerzitetu. Tokom akademske karijere držao je predavanja na najprestižnijim svjetskim univerzitetima. Autor je preko dvadeset knjiga o intelektualnoj povijesti islama, iranskom kinu, geopolitici, rasizmu, postkolonijalnim temama.
Ova knjiga predstavlja svojevrstan vodič kroz djelo Hamida Dabashija. Osim opisa Dabashijeve aplikacije teorije autoriteta Maxa Webera na ranu povijest islama i prikaza iranske kinematografije u optici jednog od njenih najboljih poznavalaca – kako ga je opisao Edward Said, ova knjiga u bitnom smislu tematizira temeljni autorov stav o dijalektičkom izmirenju Zapada i islama u vremenu amorfne hegemonije globalnog kapitala. Dabashijeve refleksije o savremenim političkim previranjima u Iranu prikazane su nakon njegovih opservacija o rekodifikaciji izvedenoj na temelju logičke pogreške u kojoj su kriminalne radnje nekih muslimana uzete kao apsolutne istine o islamu kao svjetskoj religiji. Naposlijetku se u okviru hermeneutike javnog prostora prezentira Dabashijeva naliza “Arapskog proljeća” kao kraja postkolonijalizma koji je ovaj prostor držao zaključanim u kolonijalnoj mreži pojmova.
Samedin Kadić (Sarajevo, 1982) je završio Gazi Husrev-begovu medresu, diplomirao filozofiju i sociologiju, te magistrirao iz oblasti sociologije kulture. Kao student objavio je knjigu pripovijetki i eseja Penelopin vez: o medresi i čaršiji (2005), nagrađenu na konkursu Federalnog ministarstva kulture. Objavio je još studiji Aporije biopolitike (2012), te roman Paučina (2013), također je nagrađen na konkursu Fondacije za izdavaštvo. Saradnik je Centra za napredne studije.
Kompletno djelo “Politička geografija Hamida Dabashija” u PDF formatu možete preuzeti OVDJE.
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.