Pjesnici Temmuza: uvod u savremenu arapsku poeziju
Mirza Sarajkić
Centar za napredne studije sa zadovoljstvom predstavlja publikaciju Pjesnici Temmuza: uvod u savremenu arapsku poeziju autora Mirze Sarajkića. Knjiga je objavljena u saradnji sa Filozofskim fakultetom Univerziteta u Sarajevu.
O KNJIZI
Pjesnici Temmuza su svoj zavičaj, arapski svijet nakon Drugog svjetskog rata, doživljavali duhovnom i egzistencijalnom pustinjom koja se morala mijenjati. Stare forme i značenja u toj misiji, prema njima su bile bezvrijedne. Zato je cilj novog jezika odnosno nove poezije trebala biti deautomatizacija društvene komunikacije, dok se mitološkim imaginativom nastojala iskristalisati humanistička vizija u obezduhovljenom spaciju savremenosti.
Mnogo je posebnosti koje krase ove pjesnike, jer je njihov opus složen i višeznačan, a moju pažnju je privukla liminalna pozicija njihove poetike koja je, slično bodljikavoj žici, oštro parala ispraznost savremene egzistencije, te ponekad i duboko rezala letargiju i beznadežnost današnjeg čovjeka koji u prividnom konformizu neprestanog spektakla gubi svoju slobodu i savjest. Mit, kao priča o nekom počelu, za ove je pjesnike predstavljao naročitu vrstu kontrakulturalnog modela kojim se nastojalo subvertirati oficijelne i obezduhovljene društvene i kulturalne kanone u savremenom arapskom svijetu.
Ova knjiga nudi jezgrovit prikaz poetskog i poetološkog doprinosa svakog pjesnika ponaosob, s nadom da će nam nakon ovih pet poglavlja ili činova o pjesnicima Temmuza drama savremene arapske poezije i svijeta biti barem malo jasnija i bliža.
IZ RECENZIJE
Studija Pjesnici Temmuza: uvod u savremenu arapsku poeziju, predstavlja originalan naučnoistraživački rad i vrijedan doprinos proučavanju moderne arapske književnosti. Preciznije govoreći, ova studija valjanom metodom i validnim rezultatima zahvaća jedan od najvažnijih korpusa moderne arapske književnosti.
Autor pristupa poeziji Temmuza, odnosno novoj poetici, sa stanovišta njenog poetički odvažnog kontrastiranja tradicionalnoj, klasičnoj arapskoj poetici čija je „strahovlada“, ili normativnost, trajala stoljećima – do ranih godina 20. vijeka, odnosno do stupanja u „prostor književnosti“ upravo ovih pjesnika koji zauzimaju svaki svoje poglavlje u ovoj studiji.
Pjesnici al-Hal, Havi, al-Sayyab, Džebra, Adonis i drugi su u ovoj mitskoj priči i drevnom vjerovanju vidjeli model poimanja svoga svijeta u kojemu se mogla iskazati neprekidna komunikacija hijeropovijesnog, tradicionalnog i savremenog, pri čemu je književnost, a u ovom slučaju poezija, mjesto otpora nametnutom i uniformnom stanju svijeta i svijesti.
akademik Esad Duraković
O AUTORU
Mirza Sarajkić (r. 1980. u Prijedoru) je vanredni profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, Odsjek za orijentalnu filologiju. Područja njegovog akademskog rada su arapska književnost, savremena historija arapskog svijeta i kulturalne studije. Napisao je i preveo sljedeće knjige: zbirka poezije Mahmuda Derviša Beskraj od trnja (Zalihica, Sarajevo, 2008), poetska drama Salaha Abd al-Sabura Lejla i Medžnun (Dobra knjiga, Sarajevo, 2008), Bosna u savremenoj arapskoj poeziji: izbor pjesama i studija s Elmom Dizdar (The Foundation of Abdulaziz Saud Al-Babtin, Kuvajt, 2010), naučna monografija Gazeli Ahmeda Hatema Bjelopoljaka na arapskom jeziku (Orijentalni institut Univerziteta u Sarajevu, 2011), zbirka poezije Suad al-Sabah U dubinama poetskih mora (Suad al-Sabah Publishing, Kuvajt, 2012), Ziauddin Sardar O islamu, nauci i budućnosti s Azrom Mulović (CNS, Sarajevo, 2015), Savremena književnost Omana: Izbor iz poezije, romana i kratke priče s Munirom Mujićem (CNS i Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, 2017), zbirka poezije Sayfa al-Rahbija Tamo gdje se čarobnjaci dozivaju pozajmljenim imenima s Munirom Mujićem (Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, 2018) i naučna monografija Poetika otpora u djelu Mahmuda Derviša (Orijentalni institut Univerziteta u Sarajevu, 2019).
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.