Sredinom 2018. godine, u izdanju Centra za napredne studije iz štampe je izašla publikacija Obilježja kulture mladih: istraživanja i osvrti autorā Amela Alića, Harisa Cerića i Sedina Habibovića.
Znanstvena monograija “Obilježja kulture mladih – istraživanja i osvrti” značajan je doprinos u oblasti istraživanja karakteristika populacije mladih u Bosni i Hercegovini. Ona nudi pregled različitih psihosocijalnih karakteristika omladinske populacije, kao što su empatija, radni stilovi, dimenzije roditeljstva, stres, život u inozemstvu… Monograija je napisana jasnim jezikom i stilom. Čitatelju pruža uvid u suvremene dileme mladih i biće korisna za sve profesionalce koji rade sa omladinskom populacijom. Monograija je ključna također i za razvoj preventivnih programa i programa pedagoško-psihološke pomoći mladima.
prof. dr. Gregor Žvelc
specijalist kliničke psihologije Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Oddelek za psihologijo
Univerza na Primorskem, UP FAMNIT, Oddelek za psihologijo Inštitut za integrativno psihoterapijo in svetovanje, Ljubljana
Knjiga „Obilježja kulture mladih – istraživanja i osvrti“ čiji su autori Amel Alić, Haris Cerić i Sedin Habibović predstavlja djelo u kojem su prikazani veoma značajni teorijsko-metodološki i empirijski uvidi u neka najznačajnija pitanja i probleme mladih u savremenom društvu. Naime, pored oslanjanja na najvažnije teorijske koncepte o subkulturama i porodičnim kontekstima u kojima žive mladi u rukopisu su autori prikazali empirijske pokazatelje spomenutih problema koji su nastali na metodološki pažljivo i precizno utemeljenim i u mnogim segmentima veoma inovativno konstruiranim istraživanjima. Pri tome autori veoma uspješno ostvaruju dvostruku konkretizaciju istraživanih problema, i to u kontekstu najznačajnijih interdisciplinarnih teorijskih koncepata s jedne, i u kontekstu savremenog bosanskohercegovačkog društva, s druge strane. […] Stoga, rukopis predstavlja značajan prilog i doprinos području odgojno-obrazovnih znanosti i srodnih humanističkih i društvenih znanosti a posebno području socijalne pedagogije, socijalne psihologije, porodične pedagogije, interkulturalne pedagogije i pedagoške antropologije. Osim toga, sadržaj rukopisa bi mogao biti značajan i za najširu čitalačku publiku jer su u njemu obrađeni neki od važnijih životnih i živih problema i procesa.
prof. dr. Adnan Tufekčić
Univerzitet u Tuzli, Filozofski fakultet, Odsjek pedagogija-psihologija
Amel Alić (1971), doktor pedagoških nauka. Zaposlen je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Zenici gdje predaje pedagošku grupu predmeta (Pedagogija, Porodična pedagogija i Interkulturalna pedagogija). Autor je i koautor šest knjiga i velikog broja istraživanja i stručnih radova iz oblasti znanosti o odgoju u domaćim i međunarodnim časopisima. Godine 2016. izabran je za člana Odbora za pedagoške nauke pri Akademiji nauka i umjetnosti BiH.
Haris Cerić (1974), doktor pedagoških nauka. Zaposlen je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu gdje je angažiran na predmetima Pedagogija, Metodika nastave, Socijalna pedagogija i Andragogija. Autor je i koautor šest knjiga i velikog broja istraživanja i stručnih radova iz oblasti znanosti o odgoju u domaćim i međunarodnim časopisima. Godine 2016. izabran je za člana Odbora za pedagoške nauke pri Akademiji nauka i umjetnosti BiH.
Sedin Habibović (1973), magistar psiholoških nauka. Zaposlen u JZU Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona kao šef Odjeljenja za prevenciju i savjetovanje. Licencirani je EMDR praktičar, terapeut Sistemskih konstelacija, Učitelj je programa Mindfulness, praktičar Transakcione analize te praktičar još nekoliko terapijskih metoda i tehnika. Koautor je više knjiga, publikacija i priručnika. Objavio je veći broj stručnih i naučnih radova iz oblasti psihologije, kako u domaćim tako i u međunarodnim časopisima. Član je više stručnih udruženja iz oblasti psihologije i psihoterapije.
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.