Krajem aprila 2015. godine Centar za napredne studije je objavio zbirku eseja autora Ziauddina Sardara pod nazivom O islamu, nauci i budućnosti u prijevodu Azre Mulović i Mirze Sarajkića.
Ova knjiga predstavlja izbor Sardarovih tekstova, gdje se prilikom sastavljanja vodilo računa o tome da odabrani tekstovi, koliko je to moguće, odslikavaju njegov opus, odnosno njegova glavna interesovanja. U tome smislu, Ahmet Alibašić i Mirza Sarajkić, koji su vršili odabir tekstova, opredijelili su se za tekstove iz onih oblasti kojima se ovaj autor bavi u najznačajnijoj mjeri, a to su: islam, znanje i nauka, postmoderni svijet, transkulturalizam, identitet i budućnost.
Ovdje donosimo nazive poglavlja i tekstova odabranih za ovu kompilaciju:
I ISLAM
Promišljanje islama
Brisanje islama
Ponovno čitanje života poslanika Muhammeda
Šerijat kao metodologija rješavanja problema
Reformističke ideje i muslimanski intelektualci: zahtjevi stvarnog svijeta
II ZNANJE I NAUKA
Između dva učitelja: Kur’an ili nauka?
Muslimani i filozofija nauke
Dewey odlazi: ideje o klasifikaciji znanja
Naučni ratovi: jedno postkolonijalno tumačenje
III POSTMODERNI SVIJET, TRANSKULTURALIZAM, IDENTITET I BUDUĆNOST
Totalni opoziv: vanzemaljci, drugi i amnezija u postmodernoj misli
Dobro došli u postnormalna vremena
Problem studija budućnosti
Šta podrazumijevamo pod islamskim budućnostima?
Upravljanje raznolikošću: identitet i prava u multikulturnoj Evropi
Bosna i postmoderni zagrljaj zla
Publikacija, također, sadrži i popis originalnih naslova tekstova koji su uvršteni u ovu knjigu zajedno sa izvorima iz kojih su tekstovi preuzeti. Kao uvod uvršten je tekst Ehsana Masooda “The Ambiguous Intellectual“ koji je prethodno objavljen kao uvodni tekst za izbor Sardarovih tekstova How Do You Know?: Reading Ziauddin Sardar on Islam, Science and Cultural Relations (2006).
Knjigu u cjelosti u PDF formatu možete preuzeti OVDJE.
Ziauddin Sardar (1951) osebujan je muslimanski britanski pisac i intelektualac pakistanskih korijena čije polje interesovanja uključuje muslimansko mišljenje, studije budućnosti, filozofiju znanja i nauke i kulturološke studije u najširem smislu. Autor je brojnih knjiga, naučnih radova, eseja, kritičkih članaka i rasprava, kao i novinskih kolumni i televizijskih emisija. Sardarova bibliografija impresivna je u pravom smislu riječi. Dosada je objavio ili priredio, sam ili u koautorstvu, preko 35 veoma zapaženih knjiga, među kojima se izdvajaju: The Future of Muslim Civilisation (1979), Islamic Futures: The Shape of Ideas to Come (1985), Postmodernism and the Other (1998), Orientalism (1999), Why Do People Hate America? (2002). Tu su i izbori njegovih tekstova: Islam, Postmodernism and Other Futures: A Ziauddin Sardar Reader (2003) i How Do You Know? Reading Ziauddin Sardar on Islam, Science and Cultural Relations (2006). Neke su ranije prevedene na južnoslavenske jezike. Britanski časopis Prospect svrstao ga je u 100 najvažnijih javnih intelektualaca Velike Britanije.
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.