Moć i granice komentara: Komentar al-Maqāme al-Rūmiyye nepoznatog autora
Munir Mujić
Centar za napredne studije sa zadovoljstvom predstavlja publikaciju Moć i granice komentara: Komentar al-Maqāme al-Rūmiyye nepoznatog autora autora Munira Mujića. Knjiga je objavljena u saradnji sa Orijentalnim institutom u Sarajevu.
Predmetom interesovanja u ovoj knjizi jeste djelo Komentar al-Maqāme al-Rūmīyye (Šarḥ ‘alā al-Maqāma al-Rūmiyya). Osnovni tekst, al-Maqāme al-Rūmīyye, napisao je poznati književnik, učenjak, kadija i kazasker Šihāb al-Dīn al-Ḫafāğī, a napisan je kao neka vrsta literarne osvete šejhul-islamu Zekeriyyazade Yahya efendiji koji nakon al-Ḫafāğījeva službovanja u svojstvu kazaskera u Egiptu nije dozvolio da ovaj dobije novo željeno namještenje u službi. Nije poznato ko je autor ovoga komentara niti tačan datum njegova nastanka, ali se iz samoga teksta djela može zaključiti da je riječ o al-Ḫafāğījevom savremeniku.
Iz Uvoda
Al-Ḫafāğījevo djelo, nastalo je u 17. vijeku kao kritika vlasti, odnosno kritika visokih vladajućih struktura njegova vremena, a relevantnost toj kritici, bez obzira na to da li je al-Ḫafāğī bio u pravu ili nije, osigurava činjenica da je bio na visokoj hijerarhijskoj poziciji onoga sistema. Komentatorova pozicija je potpuno suprotna al-Ḫafāğījevoj: on grčevito brani vlast nasrćući bjesomučno na al-Ḫafāğīja, koristeći se gotovo šokantnim falsificiranjima izvornoga teksta, visoko afektivnim jezikom i td. U nekoj eventualno razuđenoj interpretaciji, ova rasprava bi se mogla smatrati paraboličnom: vječni su napadi na vlast, i vječni su oni koji je brane.
Autor se ne zadovoljava neutralnom deskripcijom nego je suština, snaga njegova teksta u arbitrarnosti. To znači da autor djela kojima se bavi (prototekst i metatekst) ne drži na povijesnoj distanci, već upravo djeluje na njihovoj povijesnosti tako što ih odvažno, kompetentno i eruditski uvodi u svoje/naše vrijeme – na način na koji to čini svako kompetentno vrednovanje i arbitriranje.
Akademik, prof. dr. Esad Duraković
Munir Mujić (r. 1970) profesor je na Odsjeku za orijentalnu filologiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu. Područje njegovog akademskog interesovanja jeste arapska književnost, arapska stilistika i arapski rukopisi. Objavio je knjige: Arapska stilistika u djelu Hasana Kafije Pruščaka (Sarajevo: Filozofski fakultet u Sarajevu, 2007), Tropi i figure u arapskoj stilistici (Sarajevo: Orijentalni institut u Sarajevu, 2011), u koautorstvu s Amrom Mulović: Izbor iz poezije Halila Mutrana (Kuvajt: Fondacija Abdulaziza Sauda al-Babtina za promociju poetskog stvaralaštva, 2010), u koatorstvu s Mirzom Sarajkićem: Savremena književnost Omana: Izbor iz poezije, romana i kratke priče (Sarajevo: CNS i Filozofski fakultet u Sarajevu, 2017), Susret arapske logike i ilm al-kalama u arapskoj retorici (Sarajevo i Dubai: CNS i Kalam Research and Media, 2017), Rječnik klasičnih arapskih termina: gramatika, književnost, stilistika, metrika: arapsko-bosanski (Sarajevo: CNS, 2019).
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.