Kur'an i normativni religijski pluralizam: tematska analiza Kur'ana
Arif Kemil Abdulah
Centar za napredne studije sa zadovoljstvom predstavlja publikaciju Kur'an i normativni religijski pluralizam: tematska analiza Kur'ana autora Arifa Kemila Abdullaha. Knjiga predstavlja bosanski prijevod djela The Qur’an and Normative Religious Pluralism: A Thematic Study of the Qur’an koji je pripremila Amra Mulović.
Postoji nekoliko tipova religijskog pluralizma. Normativni religijski pluralizam stavlja akcent na razvijanje etičko-bihevioralnog obrasca različitosti. Soteriološki religijski pluralizam naglašava spasenje. Epistemološki religijski pluralizam usredsređuje se na obrazloženje ili opravdanje. Konačno, aletički religiozni pluralizam bavi se prirodom istine.
***
Ovo djelo razmatra legitimnost upotrebe normativnog religijskog pluralizma u vezi s normativnim islamskim učenjima potvrđujući da ranije spomenuti principi nisu daleko od islamskih učenja sve dok pravimo razliku između Kur’ana i Sunneta Poslanika, s. a. v. s.
***
Što se tiče analize Kur’ana, ona ima fokus na naredbi / ajetu, povodu objave, njenom odnosu sa sveobuhvatnom kur᾽anskom porukom (uz upotrebu tematskog pristupa), i ulozi Sunneta u dodatnom objašnjavanju značenja. To je metodologija kojom se autor koristio u studiji. Na taj način, autor ispravlja neke veoma kontroverzne, pogrešno navođene, neispravno prevođene, i / ili citirane izvan konteksta ajete iz Kur’ana, uključujući i ranije spomenute “ajete mača” i ideju da se nemuslimani ne mogu uzimati za prijatelje. U stvarnosti, Kur’an poziva na slobodu vjere i mirnu koegzistenciju, osuđuje ugnjetavanje, vjerski progon i one koji započinju neprijateljstva. Na ovaj način, Kur’an ne samo da poziva na ljudsko dostojanstvo nego ga obnavlja kada je povrijeđeno.
Arif Kemil Abdulah je profesor i voditelj istraživačkog centra Instituta za islamske studije u Soiji, Bugarska. Diplomirao teologiju na Univerzitetu Zarqa u Jordanu (2001), a magistrirao filozofiju kur'anske hermeneutike na Univerzitetu Jordan (2005.). Doktorsku disertaciju u oblasti arapsko-islamskih studija odbranio je na Univerzitetu Aberdeenu (2012).
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.