Ova studija proučava status sunneta u islamu i njegov suodnos s Kurʼanom. Autor pažljivo razmatra osjetljivo pitanje razvoja usmene i pisane tradicije, probleme s kojima su se susretali hadiski učenjaci, bez obzira na njihovo mukotrpno nastojanje da utvrde autentičnost predanja i pouzdanost prenosilaca, te rastuću kompleksnost korpusa hadisa kroz koje su se jednostavnost i jasnoća Poslanikovog, s. a. v. s., života, njegovih riječi i djela pretvarali u sve zamršeniji skup informacija.
Unatoč čistoj i iskrenoj namjeri i naporu koji su muslimani uložili kako bi slijedili Poslanika, s. a. v. s., ističe autor, kada su sabrani hadisi, muslimani su počeli zapostavljati Kurʼan u korist predanja koja govore o tome šta je Poslanik, s. a. v. s., uradio ili rekao, a pod izgovorom da takva predanja obuhvataju Kurʼan. U konačnici, oni su zanemarili i hadise radi muslimanske pravne nauke, tvrdeći da pravni tekstovi uključuju i Kurʼan i sunnet.
Ovo djelo napisano je upravo s ciljem ponovne uspostave ravnoteže između Kurʼana i sunneta. Njegova temeljna poruka jeste da sunnet mora biti u neraskidivoj vezi s Kurʼanom na način da ne može biti kontradiktornosti niti spora između njih, a takav pristup doprinijet će da se stane u kraj zloupotrebi hadisa i zadovolje zahtjevi i izazovi savremenog doba.
Taha Džabir el-Alvani (1935-2016) naučnik je i angažirani intelektualac koji je dao značajan doprinos na oživljavanju i reformiranju muslimanskog mišljenja, naročito u oblasti islamskog prava i metodologije islamskog prava. Bio je predsjednik Univerziteta Cordoba, Virginia, USA, na kojem je predavao islamsko i komparativno pravo. Također je predavao islamsko pravo na Univerzitetu al-Imam Muhammad Ibn Suʻud u Rijadu. Jedan je od osnivača Međunarodnog instituta za islamsku misao (IIIT), na kome je bio istraživač i direktor. U okviru svoga integrativnog pristupa kojeg naziva „kombinirano čitanje“ naglasak je stavljao na nove pristupe u razumijevanju islama. Naročito je naglašavao nužnost uspostavljanja prikladnih metodoloških pristupa za razumijevanje islama u manjinskom kontekstu i promovirao otvorenost za druga i drugačija mišljenja. Značajan je njegov rad na polju međureligijskog dijaloga. Napisao je više djela, među kojima su: The Ethics of Disagreement in Islam (Etika neslaganja u islamu, prev. Ermin Sinanović, Sarajevo, 1996), Ijtihad (Idžtihad, CNS i El-Kalem, 2008), Source Methodology in Islamic Jurisprudence: Some Basic Reflections (Uvod u metodologiju islamskog prava, CNS i El-Kalem, 2016), Towards a Fiqh for Minorities: Some Basic Reflections (Ka fikhu manjina: neka temeljna razmatranja, CNS i El-Kalem, 2016), Al-Ǧamʿ bayn al-qirā’atayn: qi-rā’a al-waḥy wa qirā’a al-kawn (Integrativno čitanje Objave i univerzuma, CNS, 2018)
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.