Centar za napredne studije sa zadovoljstvom predstavlja publikaciju Idžtihad i obnova autora Saida Shabbara. Ona predstavlja bosanski prijevod djela Ijtihad and Renewal koji je pripremio Nedim Begović.
U ranim stoljećima islama odgovor muslimana na različita pitanja i izazove s kojima se suočavala njihova brzo rastuća zajednica bilo je korištenje intelekta i nezavisnog rasuđivanja, utemeljenog na Kur'anu i Sunnetu, s ciljem iznalaženja odgovarajućih rješenja. Ova praksa naziva se idžtihad. Međutim, kako su prolazila stoljeća, vrata idžtihada postala su uglavnom zatvorena (mada je ovo pitanje složenije) u korist slijeđenja postojećih pravila koja su razvili učenjaci, putem analogije, premda su ona bila vremenski i kontekstualno utemeljena. Ovaj razvoj dogodio se, tvrdi se, do te mjere da su razum i upotreba intelekta, koji su sada zarobljeni u školama mišljenja (mezhebima) i ranijoj naučnoj misli, stagnirali, a također i muslimanski svijet.
Idžtihad i obnova zastupa tezu da je kalemljenje rješenja koja su ukorijenjena u prošlosti na složene i jedinstvene realnosti našeg vremena, u perspektivi jedne veličine koja odgovara svima, paralizirala vitalnost islamske misli i poremetila njen osjećaj pravca, te da je za obnovu muslimanskog svijeta, nakon stoljeća nazadovanja, potrebno da oživimo praksu idžtihada. Fokusiranje pažnje na mišljenje kojim se iznalaze rješenja za nas same, utemeljena na našem vremenu i prostoru, koristeći se pritom mudrošću i iskustvom prošlosti koji su ukorijenjeni u Kur'anu i Sunnetu kao sredstvima ovog napora, iako nije jedino rješenje, zasigurno jeste potrebno i moćno.
Said Shabbar je profesor na Fakultetu umjetnosti i humanističkih nauka Univerziteta Cadi Ayyad u Beni-Mellalu, Maroko, gdje je također rukovodio Trećom razvojnom i istraživačkom jedinicom, koja se bavi islamskom misli i međureligijskim i međukulturalnim dijalogom. Obavljao je i dužnost direktora Centra za znanje i civilizacijske studije i rukovodioca Istraživačke grupe za pitanja terminologije. Bio je gostujući profesor na nekoliko drugih marokanskih i drugih arapskih univerziteta. Član je brojnih akademskih i kulturnih društava, učesnik na brojnim seminarima i konferencijama, kako nacionalnim, tako i internacionalnim, i autor članaka u marokanskim i međunarodnim akademskim časopisima.
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.