Centar za napredne studije sa zadovoljstvom predstavlja Arapska poetika autora Ali Ahmada Saida Isbira – Adonisa (Naslov originala: Al-Šiʻriyya al-ʻarabiyya). Knjigu je sa arapskog preveo Mirza Sarajkić.
O KNJIZI
Jezgrovita studija Arapska poetika nastala je kao plod Adonisovih predavanja na College de France u Parizu, sredinom 1984. godine. Arapska poetika predstavlja sukus Adonisovih promišljanja i propitivanja golemoga pjesničkoga blaga kod Arapa, odnosno složene uloge pjesnika unutar arapskog kulturalnog kruga. Adonis je posljednje izdanje Poetike objavio i dodatno uredio 2000. godine, pa se ova knjiga, stoga, može smatrati sublimnim metakomentarom njegovih teorijskih postavki koje je detaljno razlagao u svojim studijama arapske kulture i književnosti.
Jedna od središnjih misli Adonisovog teorijskog pristupa jeste da se neprestano mora tragati za dodatnom perspektivom koja će u isti mah razobličavati i dopunjavati rigidnu monolitnost postojećih definicija poezije, mišljenja i svijeta. Vjerovatno je i to bio jedan od razloga trajnog uspjeha ove značajne studije kako u arapskom svijetu, tako i na Zapadu, za koju je Edward Said kazao da predstavlja „jedno od intelektualno najpoticajnijih arapskih djela“ i „vrijedan manifest te kulture“.
Mirza Sarajkić
O AUTORU
Ali Ahmad Said Isbir – Adonis (Sirija, 1930) jedan je od najutjecajnijih pjesnika, kritičara i esejista u savremenoj arapskoj književnosti. Ključna figura arapske poezije, Adonis u svom djelu spaja duboko poznavanje klasične arapske poezije i revolucionarni poetski izričaj. Adonis je predvodio avangardni modernistički pokret u arapskoj poeziji u drugoj polovici 20. stoljeća. Objavio je dvadeset dvije zbirke poezije i na desetine proznih i književnoteorijskih djela, uključujući pionirsko Arapska poetika. Dobitnik je Nagrade Bjørnson Norveške akademije za književnost i slobodu izražavanja, Goetheove nagrade za književnost, međunarodne nagrade za poeziju Nazim Hikmet, nagrade za najboljeg pjesnika u Siriji i Libanu te nagrade Međunarodnog bijenala pjesama u Bruxellesu. Izabran je za člana akademije Stéphané Mallarmé 1983. Adonis je predavao na Univerzitetu Sorbonne, Univerzitetu u Damasku i Univerzitetu u Libanu. Živi u Parizu.
CNS.ba upotrebljava neosjetljive podatke poput kolačića (engl. Cookies) ili identifikatora uređaja u svrhe kao što su mjerenje/statistika posjeta i pregleda sadržaja (Google Analytics), pamćenja Vaše prijave, omogućavanja boljeg korisničkog iskustva i ispravnog prikaza sadržaja.
Osim ovih podataka automatski prikupljamo podatke s vašeg računara, što može uključivati IP adresu, a postoje i situacije u kojima automatski prikupljamo druge vrste podataka kao što su datum i vrijeme pristupa domeni CNS.BA, informacije o hardveru, softveru ili internet pretraživaču koji koristite kao i o operativnom sistemu vašeg računara, te verziji aplikacije i vašim jezičkim postavkama. Više o našoj Pollitici privatnosti i zaštite korisničkih podataka možete saznati OVDJE.
Strogo potrebni kolačići
Strogo potrebni kolačići bi trebali biti omogućeni uvijek kako bi mi mogli sačuvati vaše preferencije postavki kolačića.
Ukoliko onemogućite strogo potrebne kolačiće, nećemo biti u mogućnosti sačuvati vaše preferencije. To znači da ćete svaki put kad posjetite CNS.BA trebati omogućiti ili onemogućiti kolačiće.
Kolačići treće strane
Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih podataka kao što su broj posjeta stranice, najpopularnije stranice i sadržaji i sl.
Omogućavanje ovog kolačića pomaže nam da unaprijedimo web stranicu.
Molimo Vas da najprije omogućite strogo potrebne kolačiće kako bi mogli sačuvati Vaše preferencije i postavke.